بیست و یک نکته برای داشتن یک اتاق خواب بدون آلرژی

اتاق خواب بدون آلرژی

با ماه های آفتابی تابستان، فصل وحشتناک آلرژی فرا می رسد که هر ساله میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. و اتاق خواب احتمالاً یکی از مشکل سازترین فضاهای خانه شما برای بوییدن و عطسه کردن است، زیرا دمای گرم باعث تشدید مشکل در شب می شود.

 خوشبختانه، به لطف فهرست گسترده‌ای از تکنیک‌های آزمایش‌شده برای مدیریت آلرژی‌های گرد و غبار و گرده، دیگر نیازی به رنج و عذاب ندارید. اکنون 21 نکته ما را برای یک اتاق خواب بدون آلرژی بررسی کنید!

 

چه چیزی باعث ایجاد آلرژی در خانه می شود؟

همه ما احتمالاً از نوعی آلرژی رنج می بریم. اما برخی از علل شایع آلرژی در خانه وجود دارد که ممکن است از آنها بی اطلاع باشید.

  غبار

شاید نخواهید به کنه های گرد و غبار فکر کنید، اما این موضوع بسیار جدی است و از تکه های پوستی که ما هنگام خواب می ریزیم تغذیه می کنند. آنها معمولاً در قسمت های گرمتر تخت، یعنی بالش، تشک، لحاف و همچنین پارچه ها و اثاثه یا لوازم داخلی شما جمع می شوند.

 کپک و کپک

کپک در شرایط مرطوب رشد می کند و روی لباس های کثیف، دیوارهای مرطوب و تراکم پنجره ها رشد می کند.

 موی حیوانات

شوره حیوانات به طور موثری به معنای هر چیزی است که حیوانات خانگی شما ممکن است هنگام نشستن در اتاق خواب یا در آغوش گرفتن شما در شب بریزند. این شامل پوسته های پوست و بزاق می شود. همچنین می تواند چندین ساعت در هوای اتاق خواب شما باقی بماند، به این معنی که ممکن است آن را تا مدت ها در شب تنفس کنید.

 گرده

گرده گل به دلیل شناور بودن طولانی مدت در هوا معروف است و سالانه میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. و، متأسفانه، تمام روز نیز روی لباس شما می ماند، به این معنی که اگر مراقب نباشید، دائماً در معرض آن قرار می گیرید.

 

بیشتر بخوانید : رازهایی که هر کسی در مورد روتختی باید بداند!

 

چگونه اتاق خواب خود را بدون آلرژی نگه داریم؟

در طول تابستان، به لطف افزایش میزان گرده و محیط گرم برای رشد کنه ها، اتاق خواب شما می تواند به سرعت به کانون عطسه و علائم آلرژی تبدیل شود.

 خوشبختانه، با نکات مهمی مه ما اینجا آماده کردیم دیگر نیازی به رنج کشیدن نیست. برای یافتن راه حل ساده برای مشکلات خود ادامه مطلب را مطلاعه کنید.

1- گرد و غبار را از رختخواب خود حذف کنید

اگر متوجه شدید که در شب در حال تقلا و عطسه هستید، ممکن است فکر کنید که به ملحفه‌های تخت حساسیت دارید، اما در واقعیت ممکن است گرد و غبار در بین ملحفه‌هایتان پنهان شده باشند. اینها می توانند آلرژی های خانگی و آسم را تحریک کرده و بدتر کنند و خواب را دشوار کنند.

با این حال، خوشبختانه، خلاص شدن از شر آنها ساده است. به سادگی ملحفه، روکش لحاف و روبالشی خود را هر هفته با با آب گرم بشویید و در خشک کن گرم خشک کنید.

علاوه بر این، می‌توانید برای بالش‌ها، ملحفه‌ها و لحاف خود ملافه‌ها و روکش‌های ضد کنه‌های گرد و غبار پیدا کنید که از نشستن و تکثیر آفات مزاحم در رختخواب شما جلوگیری می‌کند. روتختی های ضد آلرژی در صورتی ایده آل هستند که ملافه های شما به راحتی قابل شستشو نباشند .

2-روی ملافه های ضد حساسیت سرمایه گذاری کنید

انتخاب ملافه های ضد حساسیت می تواند کمک زیادی به تسکین آلرژی و علائم آسم شما کند، زیرا پارچه های رطوبت گیر برای کنه های خانگی معمولی غیرقابل پذیرش است و از تکثیر و گسترش آن ها جلوگیری می کند.

بیست و یک نکته برای داشتن یک اتاق خواب بدون آلرژی

پتوهای ضد حساسیت، روکش لحاف و مواد روبالشی مانند بامبو و ابریشم اکالیپتوس به طور طبیعی ضد میکروبی هستند، به این معنی که کنه ها، کپک ها و گرد و غبار را دفع می کنند. پارچه های پنبه ای بسیار قابل تنفس هستند و خوابی مجلل را هر شب برای شما فراهم می کنند.

 

3- حیوانات خانگی را از اتاق خواب خود دور نگه دارید

 

دعوت از گربه یا سگ به رختخواب برای نوازش صبحگاهی یا عصرگاهی ممکن است در لحظه ایده جالبی به نظر برسد، اما در دراز مدت زندگی را برای خود سخت‌تر می‌کنید. مو و شوره همگی می توانند حامل مواد آلرژی زا باشند و اتاق خواب شما را به پناهگاهی برای تولید کنه ها و غبار تبدیل کنند.

حیوانات خانگی شما می توانند ناخواسته گرده را از بیرون به خانه شما حمل کنند و علائم آسم را تحریک یا بدتر کنند. اگر اصرار دارید که هر از گاهی اتاق خواب خود را با حیوانات خانگی خود به اشتراک بگذارید، فقط مطمئن شوید که بیشتر جاروبرقی بزنید!

کالای خواب ضد حساسیت

4- اغلب جاروبرقی بکشید

 ممکن است ساده به نظر برسد، اما جارو کشیدن منظم فرش‌هایتان می‌تواند به از بین بردن آلرژن‌های مزاحم که در الیاف (از جمله موهای حیوانات خانگی) باقی می‌مانند، کمک کند و شما را از مبارزه با علائم در طول شب نجات دهد.

5- فرش خود را به طور مرتب تمیز کنید

علاوه بر جاروبرقی برای از بین بردن کنه ها، کپک ها و شوره های لایه بالایی، لازم است فرش خود را بخارشو کنید یا حداقل ماهی یک بار آن را تمیز کنید – به خصوص اگر حیوانات خانگی خود را به اتاق خواب خود دعوت کنید.

این کار نه تنها تمام مواد حساسیت زا را از کفپوش شما پاک می کند، بلکه احساس طراوت را در سراسر اتاق خواب شما حفظ می کند. فقط زمان خشک شدن فرش خود را حتما در نظر بگیرید!

بیست و یک نکته برای داشتن یک اتاق خواب بدون آلرژی

6-به فکر تعویض فرش خود باشید

اگر با آلرژی های داخلی دست و پنجه نرم می کنید، یک راه حل موثر ممکن است تعویض فرش سنتی خود با کفپوش های چوبی بدون آلرژی یا فرش ضد حساسیت باشد – یا در صورت عدم موفقیت، فرش های قابل شستشو که می توانید مرتباً آن ها را تمیز کنید.

فرش‌ها شاید مشکل‌سازترین نوع کف‌پوش برای آلرژی‌های خانگی باشند، که محل مناسبی برای رشد کنه‌ها هستند و شما را در طول شب در معرض گرد و غبار ناراحت‌کننده قرار می‌دهند.

7-از هوای اتاق خواب خود محافظت کنید

شاید به ذهن شما خطور نکرده باشد (و فکر کردن به آن چندان خوشایند نیست!)، اما احتمالاً هوای اتاق خواب خود را با گرد و غبار، کنه و کپک تقسیم می کنید که می تواند به سرعت شروع به ایجاد واکنش های آلرژیک کند. با در نظر گرفتن این موضوع، انجام اقدامات لازم برای اطمینان از اینکه هوای شما بدون آلرژن است، بسیار ارزشمند است:

سعی کنید سطح رطوبت را در حدود 30-50٪ نگه دارید

به طور منظم فرش های خود را برای علائم کپک و کپک بررسی کنید، به خصوص اگر متوجه تراکم در پنجره های خود شوید.

سبد لباس‌های خود را هر روز خالی کنید، زیرا انبوهی از لباس‌های عرق‌ریز بستری برای رشد کپک و کنه است.

در صورت امکان، سعی کنید یک سیستم فیلتر هوا نصب کنید که هوای اتاق خواب شما را فیلتر و تمیز می کند.

پیروی از این نکات باید اطمینان حاصل کند که هوای اتاق خواب شما تازه باقی می ماند و در برابر کنه ها و کپک های ناخواسته محافظت می شود.

8-اتاق خواب خود را در دمای پایین تری نگه دارید

کم کردن گرمایش در خانه می‌تواند تا حد زیادی اثرات کنه‌ها و کپک‌های معمولی خانگی را کاهش دهد، زیرا هر کدام برای زنده ماندن و تولید مثل در شرایط خنک‌تر تلاش می‌کنند. به طور خاص، سعی کنید دمای خانه و اتاق خواب خود را زیر 25 درجه سانتیگراد نگه دارید.

9-از رطوبت گیر استفاده کنید

اگر متوجه تراکم در پنجره های خود یا رطوبت روی دیوارهای خود شدید، ممکن است به یک مرطوب کننده برای کاهش سطح رطوبت در اتاق خواب خود نیاز داشته باشید.

یک رطوبت گیر موثر رطوبت را از هوای شما خارج می کند و سطح رطوبت را به کمتر از 50 درصد کاهش می دهد. این یک محیط خصمانه برای کنه ها و کپک های گرد و غبار ایجاد می کند و به شما کمک می کند تا از خواب راحت تری در شب لذت ببرید.

نکته اصلی: هنگام انتخاب رطوبت‌گیر، مطمئن شوید که دستگاهی را پیدا کنید که تقریباً بی‌صدا کار می‌کند تا در طول خواب دچار اختلال نشوید!

10-خطر ابتلا به سوسک ها را کاهش دهید

تمام لوله های نشتی را تعمیر کنید

حتی الامکان از گذاشتن لباس یا حوله خیس روی زمین خودداری کنید

اطمینان حاصل کنید که تمام خرده ها جاروبرقی یا جارو شده اند

غذا را در ظروف بدون هوا نگهداری کنید

ظروف کثیف را کنار هم نگذارید

سوسک‌ها می‌توانند فضولاتی از خود به جا بگذارند، که اگر مستعد ابتلا به آلرژی هستید، می‌تواند مشکل ایجاد کند – یا علائمی را ایجاد کند، حتی اگر ندارید.

11-سطل لباسشویی خود را بیرون از اتاق خواب خود نگه دارید

لباس‌های عرق کرده یا مرطوب می‌توانند به سرعت به کانون کنه‌ها و کپک‌ها تبدیل شوند و در لحظه رشد بیشتری پیدا می‌کنند، بنابراین مهم است که لباس‌های کثیف خود را از روی زمین و در یک سبد لباس‌شویی نگهدارید – ترجیحاً بیرون از اتاق خوابتان برای جلوگیری از انتشار و آلودگی. همچنین باید قبل از ورود به اتاق خواب کفش های بیرونی خود را درآورید تا از انتشار مواد حساسیت زا به فرش یا کف خود جلوگیری کنید.

12-گیاهان خانگی را در اتاق خواب خود نگه دارید

در حالی که گل‌ها می‌توانند آلودگی گرده را در اتاق خواب شما افزایش دهند، و اگر هنگام خواب با عطسه مشکل دارید، بهتر است در اتاق دیگری نگهداری شوند، برخی از گیاهان خانگی در واقع می‌توانند به کاهش آلرژی‌های داخلی شما کمک کنند. این به این دلیل است که آنها به عنوان فیلتر هوای موثر در برابر کپک عمل می کنند، که می تواند برای بسیاری محرک باشد.

بیست و یک نکته برای داشتن یک اتاق خواب بدون آلرژی

13-قبل از خوابیدن دوش بگیرید

در طول روز، مقدار نامحدودی گرد و غبار و گرده را روی لباس، مو و پوست خود جمع می کنیم. بنابراین، هنگامی که وارد اتاق خواب خود می شوید، خطر انتقال این مواد حساسیت زا به ملافه، مبلمان و پارچه های خود را دارید.

دوش گرفتن یا حمام کردن قبل از رفتن به رختخواب تضمین می کند که هیچ گرده، کنه یا گرد و غبار ناخواسته ای را با خود در زیر پوشش نبرید، که به شما کمک می کند شب ها کمی راحت تر بخوابید.

14-مواد پرده و کور را در نظر بگیرید

پرده ها و پرده های شما می تواند محل مناسبی برای رشد کنه ها و کپک های گرد و غبار باشد، بنابراین انتخاب پرده های قابل شستشو ساخته شده از مواد مصنوعی ضد حساسیت – یا در غیر این صورت، پنبه ساده می تواند مفید باشد.

یا اگر پرده‌های افقی دارید، آن‌ها را با پرده‌های عمودی و غلتکی جایگزین کنید. گرد و غبار و پاک کردن آنها آسان تر است و میزان کلی گرد و غبار، کنه ها و کپک های باقی مانده در اطراف پنجره شما را کاهش می دهد.

15-پنجره های خود را ببندید

یکی از موثرترین راه‌ها برای کاهش رطوبت در سراسر خانه، بسته نگه داشتن پنجره‌ها و تکیه بر واحدهای تهویه مطبوع و فن‌ها برای خنک نگه داشتن اتاق خواب است.

این به گردش هوا در اطراف اتاق شما کمک می کند و از ماندگاری رطوبت و آلرژن ها جلوگیری می کند. همچنین باید به طور مرتب پنجره ها و قاب های پنجره خود را از هرگونه تراکم یا کپک تمیز کنید.

16-از بوها و دودهای شدید اجتناب کنید

ممکن است به‌طور خاص تاثیرگذار نباشد، اما اگر با آلرژی و آسم دست و پنجه نرم می‌کنید، تا آنجا که ممکن است از بوها و دودهای شدید اجتناب کنید. به عنوان مثال می توان به سیگار و دود، عطرهای قوی، محصولات پاک کننده و آئروسل ها (دئودورانت ها، اسپری مو و غیره) اشاره کرد.

17-مبلمانی را انتخاب کنید که به راحتی تمیز شوند

انتخاب مبلمانی که به راحتی تمیز می شوند، تمیز کردن اتاق خواب را به یک کار ساده تبدیل می کند و به شما این امکان را می دهد که گرد و غبار، گرده و کپک های باقی مانده را با یک حرکت از بین ببرید، نه اینکه اثاثه یا پارچه های پیچیده را تمیز کنید. نمونه هایی از موادی که به راحتی تمیز می شوند عبارتند از چوب، چرم، پلاستیک و فلز.

18-از یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت خوب استفاده کنید

اگر به طور جدی با آلرژی بستر و آسم دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است بخواهید روی یک فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) سرمایه گذاری کنید تا هوای اتاق خوابتان را از گرد و غبار، کنه ها، گرده ها و کپک ها پاک کنید. با یکی از این ماشین‌های چشمگیر، می‌توانید با اطمینان بیشتری به خواب راحت شبانه بپردازید.

19-درهای کمد لباس خود را ببندید

در حالی که تمام لباس‌های کمد لباس شما ممکن است تمیز باشند، این بدان معنا نیست که در مبارزه با آلرژی شما نقشی ندارند. در واقع، آویزان کردن لباس‌ها به سرعت گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا را جمع‌آوری می‌کند، که می‌تواند آنها را به‌خصوص دردسرساز کند. با این حال، به سادگی بسته نگه داشتن درهای کمد و کمد از انتشار گرد و غبار و کنه ها به هوای اتاق خواب شما جلوگیری می کند.

20-اتاق خواب خود را شلوغ نکنید

شلوغ کردن اتاق خواب به رختخواب و وسایل شما فضایی برای تنفس می دهد و احتمال نشستن گرد و غبار در گوشه های مخفی و مکان های صعب العبور را کاهش می دهد. این بدان معناست که تعداد اقلام موجود در قفسه ها را محدود کنید، پارچه و اثاثه یا لوازم داخلی را برگردانید و کتاب ها، مجلات و لوازم ثابت را به اتاق دیگری منتقل کنید.

و اگر مقصر هستید که چیزهایی را زیر تختتان انداخته اید یا لباس های کثیف روی زمین انباشته کرده اید، آن را هم قطع کنید! به طور خلاصه، اگر به این فکر می کنید که چگونه گرد و غبار را در اتاق خواب کاهش دهید، مینیمالیسم را انتخاب کنید و همه چیز را به حالت اولیه برگردانید و خواهید دید که خیلی کمتر گرد و غبار می کنید.

بیست و یک نکته برای داشتن یک اتاق خواب بدون آلرژی

21-رختخواب خود را مرتب نکنید

ممکن است بر خلاف غریزه شما باشد، اما نادیده گرفتن روتین صبحگاهی مرتب کردن رختخواب می‌تواند به کاهش اثرات آسم و سایر آلرژی‌ها کمک کند. این به این دلیل است که کنه های گرد و غبار رشد می کنند و دوست دارند در شرایط گرم و مرطوب رشد کنند – درست مانند زیر لحاف شما.

درعوض، به عنوان آخرین راه‌حل بالقوه، اگر به‌طور جدی با مشکل مواجه هستید، چرا پتو را روی پهلوی خود نگذارید و لحاف‌تان را به‌طور نامرتب کنار بگذارید، و ممکن است شاهد ناپدید شدن علائم خود باشید.

چیداری
ارسال دیدگاه