بهترین راهنمای خرید ملحفه برای تشک

خرید ملحفه

هفت سوالی که قبل از خرید ملحفه باید از خودتان بپرسید؟

ما بخش بزرگی از زندگی خود را صرف خوابیدن می کنیم، و از آنجایی که خواب با کیفیت برای سلامتی شما بسیار حیاتی است ، مهم است که هنگام دراز کشیدن در رختخواب در طول شب راحت باشید. میتوانید به راحت ترین و شگفت انگیزترین شبی که استراحتی ایده آل داشته اید فکر کنید. چه چیزی بلافاصله به ذهنتان می رسد؟ احتمالا ملحفه ها.

ملحفه های شما مستقیماً با پوست شما تماس دارند، بنابراین فهمیدن نحوه خرید ملحفه برای گذراندن یک شب عالی بسیار مهم است.

با توجه به تنوع های بسیار زیاد موجود در بازار، یافتن بهترین ملحفه می تواند کمی چالش برانگیز باشد. برای کمک به شما در گرفتن این تصمیم مهم، ما چند سوال ضروری را جمع آوری کرده ایم که قبل از خرید ملافه میتوانید از خودتان یا فروشنده بپرسید.

سوال شماره 1 – ملحفه ها چقدر نرم و راحت هستند؟

هیچ کس دوست ندارد روی ملحفه های سفت و زبر بخوابد که قبل از اینکه نرم بشوند میبایست چندین بار شستشو شوند. هنگام خرید ملحفه، به نرمی و لطافت آن‌ها و میزان راحتی آن‌ها هنگام خواب در برابر پوست خود توجه کنید.   ملحفه‌های لوکس و نرم  مانند کتان پنبه یا هتلی با روکش دوست داشتنیو لطیف تولید می‌شوند که در اولین باری که از آن‌ها استفاده می‌کنید نرم و نوازش‌کننده است. آنها لغزنده نیستند، اما حس لطافت آنها باعث می شود وقتی شب بین ملحفه ها غلط میزنید، احساس شگفت انگیزی روی پوست شما ایجاد می کند. به ملحفه هایی که ناراحت کننده و زبر هستند بسنده نکنید وگرنه زمان گرانبهای خواب را از دست خواهید داد.

سوال شماره 2 – آیا ملافه باعث تحریک آلرژی می شود؟

آیا با آلرژی مقابله می کنید؟ آلرژی های داخل خانه مثل، عطسه و خارش چشم های همراه با آنها در واقع می توانند خواب شما را مختل کنند. ممکن است تعجب کنید که برخی از ملافه های ساخته شده از مواد طبیعی مانند ابریشم و پنبه ممکن است در واقع حاوی گرده باشند که می تواند باعث ایجاد آلرژی شما شود. برخی از آلرژی زاهای داخلی مانند کنه های گرد و غبار و موهای حیوانات خانگی این توانایی را دارند که راه خود را به ملحفه های ساخته شده از پارچه های طبیعی مانند پنبه پیدا کنند و در شب آلرژی شما را تحریک کنند .

ملحفه های میکرو از پلی الیاف ساخته شده است، پارچه ای که هرگز در معرض مواد حساسیت زا قرار نمی گیرد. از آنجایی که پلی الیاف به طور طبیعی بافتی سفت دارد، کنه های گرد و غبار نمی توانند به پارچه بچسبند و موهای حیوانات خانگی نمی توانند راه خود را به پارچه پیدا کنند، به این معنی که مشکلات کمتری با آلرژی هایی که استراحت شما را در شب خراب می کند، خواهید داشت.

بهترین راهنمای خرید ملحفه برای تشک

سوال شماره 3 – آیا همه ملحفه ها بادوام هستند؟

قطعا نه اگر نمی‌دانید که چگونه ملحفه ای بخرید، یکی از موارد کلیدی که باید به دنبال آن توجه داشته باشید دوام آن است. وقتی ملافه‌های جدید می‌خرید باید هدف تان این باشد که ملحفه‌های باکیفیت تهیه کنید که در برابر استفاده روزانه مقاومت کنند.  قطعا شما نمی‌خواهید ملحفه‌هایی بخرید که در اولین باری که آنها را می‌شویید جمع شوند، همانطور که پنبه این کار را می‌کند و باعث می‌شود که آن‌ها را بکشید و بکشید تا آنها را روی تخت خود پهن کنید. همچنین ضروری است ملحفه هایی را انتخاب کنید که رنگ ثابتی داشته باشند تا حتی پس از چندین بار شستن آنها زیبا به نظر برسد. ملحفه‌هایی را انتخاب کنید که چروک نمی‌شوند، رنگ ثابتی دارند و به مرور زمان «زبر» نمی‌شوند، چرا که می‌تواند باعث خارش پوست شما در شب شود.

سوال شماره 4 – مواد ضد باکتری در ملحفه ها وجود دارند؟

سوالی که می خواهید انجام دهید این است که میتوانید بعد از خرید ملحفه نو بلافاصله روی ان دراز بکشید و بخوابید.  یا نه؟ بسیاری از الیاف طبیعی مانند پنبه غیر ارگانیک با انواع آفت کش ها درمان می شوند که برای محافظت در برابر انواع آفات در طول فصل و رشد طولانی آن ضروری است. پلی الیاف مورد استفاده برای ملحفه های کتان پنبه به طور طبیعی بدون مواد سمی آفت کش است. بنابراین می توانید بدون نگرانی ملحفه های خود را در آغوش بگیرید!

سوال شماره 5 – چه رنگ هایی برای استفاده ملحفه بهتر است؟

اگرچه رنگ احتمالاً مهم‌ترین نکته نیست، اما پیدا کردن ملحفه‌هایی در رنگ‌هایی که با روتختی و لحاف فعلی شما مطابقت دارند، قطعاً خوب است. همچنین ممکن است ملحفه هایی با رنگ هایی بخواهید که به خوبی با دکوراسیون اتاق خواب شما مطابقت داشته باشند. تقریبا رنگ بندی متنوعی از ملحفه ها در بازار موجود است بنابراین می‌توانید رنگ‌های عالی را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید.

بهترین راهنمای خرید ملحفه برای تشک

سوال شماره 6 – آیا ملحفه ها باعث گرما می شوند؟

چه طبع گرمی داشته باشید و چه با گرگرفتگی سر و کار دارید، حتماً باید در نظر داشته باشید که آیا ملحفه هایی که در نظر دارید شما را در هنگام خواب بیش از حد گرم می کند یا خیر. برخی از پارچه‌ها به خوبی هوا را رد و بدل نمی‌کنند در نتیجه هنگام تلاش برای خوابیدن احساس گرما و ناراحتی در شما ایجاد می‌کنند.  برخی ملحفه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دمای بدن شما را در طول شب خنک‌تر و خشک‌تر نگه می‌دارند. ملحفه‌های پلی الیاف در واقع بسیار سبک‌تر از انواع دیگر پارچه‌ها مانند پنبه هستند، بنابراین برای افرادی که گرم مزاج هستند و یا زنانی که با گرگرفتگی که اغلب با یائسگی همراه است، مناسب هستند.

سوال شماره 7 – ملحفه ها چگونه با تعریق مقابله می کنند؟

در کنار گرگرفتگی، بسیاری از افراد با تعریق شبانه نیز دست و پنجه نرم می کنند و هیچکس دوست ندارد نیمه شب در گودال عرق از خواب بیدار شود. پنبه و بسیاری از انواع پارچه های دیگر به سادگی شما را از شر ملحفه های خیس رها می کنند زیرا رطوبت را جذب می کنند. با این حال، پلی الیاف استفاده شده در ملحفه های چیداری در واقع عرق را به جای اینکه فقط آن را جذب کند، از بین می برد، بنابراین در طول شب خنک تر و خشک تر خواهید ماند.  همچنین پلی فایبر بدون توجه به میزان تعریق به سرعت خشک می شود، بنابراین حتی با تعریق شبانه، از استراحت شبانه راحت تری لذت خواهید برد.

 چگونه بدانیم هر چند وقت یکبار باید ملحفه های خود را عوض کنیم؟

تا به حال به این فکر کرده اید که هر چند وقت بار باید ملحفه های خود را عوض کنید؟ این توصیه ای است که برای یک فضای خواب تمیز و بهداشتی به آن نیاز دارید.

تخمین زده می شود که حدود یک سوم از کل زندگی ما در رختخواب سپری شود، به همین دلیل شستن مکرر کالای خواب و به خصوص ملحفه ها همیشه ضروری می باشد. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه مدت زمان یکبار باید برای بهداشت رختخواب این کار را انجام دهید.

شستن ملحفه ها  کار ساده‌ای است، اما این بدان معنا نیست که مرتباً باید شسته شوند. طبق نظرسنجی های انجام شده، میانگین تعداد روزهایی که آمریکایی ها ملحفه های خود را می شویند، حدود 24 روز است. به عبارت دیگر کمی کمتر از هر سه هفته یکبار.

در اروپا عادات شستشوی ملحفه ها نشان می دهد که بیش از یک پنجم مردم ملافه های خود را بیش از هر سه هفته یکبار می شویند. در ایران مرسوم است که خانواده ها ملحفه های خود را به طور متوسط هر دو ماه یکبار می شویند، با این حال توصیه میکنیم ملحفه های خود را هر دو هفته یکبار بشویید تا بهداشتی و تمیز بمانند.

همچنین ممکن است بخواهید در ماه‌های تابستان که احتمال تعریق شما بیشتر است، یا اگر آلرژی به کنه و گرد و غبار دارید، آنها را بیشتر بشویید. با این حال، شستشوی کمتر (و در دمای پایین تر) برای محیط زیست و برای جیب شما بهتر است!

اینها جزئیاتی است که برای پاسخ به این سوال که هر چند وقت یکبار باید ملحفه را بشویید، نیاز دارید.

 چرا ملحفه ها به شستشوی منظم نیاز دارند؟

دلیل مهم شستن ملحفه ها و همچنین کالای خواب این است که ما در طول شب از طریق تعریق و تنفس،باکتری ها و همچنین سلول های مرده پوست را به ملحفه ها منتقل میکنیم. هر گونه لکه و ریزش احتمالی شپش مو روی ملحفه ها را به آن اضافه کنید، در نتجیه رعایت بهداشت مستلزم شستن مکرر ملحفه ها است.

حداقل هر دو هفته یکبار ملحفه را عوض کنید.

برای بسیاری از افراد، شستن ملحفه ها حداقل هر دو هفته یک بار قانون خوبی است که باید از آن پیروی کنند.  شستن آنها در دمای مناسب باعث پاکسازی آنها از باکتری ها، عرق و سلول های پوستی می شود که هنگام خواب بین آنها جمع می شوند. منظور از دمای مناسب همان 35 درجه سانتی گراد است.

برای جلوگیری از علائم آلرژی، ملحفه را بیشتر تعویض کنید

برای خانواده هایی که یکی از اعضای آنها آسم و آلرژی دارند، بهتر است دفعات تعویض ملحفه را افزایش دهید.  کنه‌های گرد و غبار که از سلول‌های مرده پوستی که ما روی ملحفه ها می‌ریزیم تغذیه می‌کنند، در رختخواب و تشک رشد می‌کنند. آنها خیلی کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند، اما مدفوع و بدن پوسیده آنها می تواند باعث واکنش های آلرژیک از جمله عطسه، آبریزش بینی، خارش چشم و سرفه شود. آلرژی به کنه گرد و غبار می تواند محرک آسم نیز باشد و باعث مشکلات تنفسی و گرفتگی و درد قفسه سینه شود. طبق گفته بنیاد آسم و آلرژی آمریکا : «کنه های گرد و غبار ممکن است شایع‌ترین محرک آلرژی و آسم در طول سال باشند.
برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک، ملحفه ها باید به صورت هفتگی تعویض و گرم شسته شوند.AAFA  توصیه می کند: “ملحفه ها باید در آب با دمای حداقل 55 درجه سانتی گراد یا بیشتر شسته شوند تا کنه های گرد و غبار از بین بروند.”

اگر ملحفه ها را عوض نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر ملحفه‌های خود را عوض نکنید، ممکن است در معرض باکتری‌ها، مواد زائد کنه‌های گرد و غبار، قارچ‌ها، گرده‌ها و شوره حیوانات قرار بگیرید. سلول‌های مرده پوست، عرق و سایر ترشحات بدن، لوازم آرایش و موارد دیگر نیز در آنجا یافت می‌شوند، که باعث می‌شود تخت بسیار تازه و بهداشتی نباشد. نتایج عدم تغییر ملحفه می‌تواند علائم آلرژیک و کیفیت خواب ضعیف‌تر باشد و ملحفه‌ها ممکن است بد بو و لکه‌دار شوند، بنابراین باید بعد از مدتی استفاده ملحفه های قدیمی را کنار بگذارید و ملحفه‌های جدید بخرید.

 چگونه لکه های آرایش را از ملحفه های خود پاک کنیم؟

بهترین راهنمای خرید ملحفه برای تشک

مهم نیست که چقدر مراقب باشید، این اتفاق می افتد، آرایش شما به ملحفه های تخت تان راه پیدا می کند. و هنگامی که این اتفاق افتاد، احتمالاً از این کار عصبانی خواهید شد. اما عصبانیت فایده ای ندارد!  آرایش روی ملحفه یا روبالشی شما آنقدر که فکر می کنید فاجعه نیست. خبر خوب این است که تمیز کردن آن آسان است.

چیداری دستور العمل های ساده و موثری را برای پاک کردن ارایش از ملحفه هایتان آموزش میدهد.

 قبل از پاک کردن آرایش از ملحفه یا بالش خود چه کاری باید انجام دهید؟

در حالی که نکات زیر باید روی اکثر برندهای آرایشی کارساز باشد، هیچ روش تمیز کردنی 100 درصد مؤثر نیست.  علاوه بر این، از آنجایی که برند ملحفه‌ها و محصولات پاک‌کننده متفاوت است، هرگز ملحفه‌های تخت خود را بدون آزمایش نقطه‌ای تمیز نکنید تا مطمئن شوید که پارچه را سفید نمیکند یا تغییر رنگ نمی‌دهد. البته، باید ناحیه‌ای از ملحفه‌های تخت را پیدا کنید که برای آزمایش زیاد مشخص نباشد. یک نقطه خوب در یکی از گوشه هایی است که هنگام پوشاندن ملحفه در زیر تشک قرار میگیرد.

 چگونه لکه ریمل را از روی بالش خود پاک کنیم؟

همیشه مهمانی ها یا شب‌های آخر هفته می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما اغلب با خوابیدن شما بدون پاک کردن ریمل به پایان می‌رسد، که منجر به تیرگی چشم‌ها و رگه‌هایی از آرایش چشم روی بالش یا ملحفه شما می‌شود. حتی ریمل فوق‌العاده «بدون لک» یک شبه روی ملحفه یا بالش شما مالیده می‌شود. اما مشکل این است که چگونه از شر آن خلاص شوید!

برای از بین بردن لکه ریمل روی ملحفه ها با استفاده از یک قاشق یا چاقوی پلاستیکی تا حد امکان ریمل چسبیده شده را بردارید . کارد و چنگال یکبار مصرف نازک تر است و بهتر از ظروف نقره ای معمولی در زیر توده ها قرار می گیرد.  همچنین می توانید از لبه کارت اعتباری استفاده کنید.

چند قطره از مایع ظرفشویی دستی  را با دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. از یک پارچه نخی استفاده کنید و به آرامی لکه را بمالید. پارچه را روی لکه نکشید؛ محکم فشار دهید سعی کنید یک پارچه نخی تمیز دیگر را روی یک سطح سخت قرار دهید و ملحفه لکه دار را بین هر دو پارچه فشار دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

پس از از بین رفتن لکه، محل را زیر آب جاری بشویید تا صابون اضافی پاک شود. سپس ملحفه را طبق معمول بشویید، اما آن را آویزان کنید تا خشک شود.  مراقب باشید چرا که اگر کمی از ریمل باقی بماند، گرمای خشک کن می تواند لکه را تشدید کند.

چگونه با رژ لب آغشته شده روی بالش خداحافظی کنید؟

شاید پیدا کردن آن رنگ رژ لب بی‌نقص سخت باشد، اما از بین بردن آن از روی ملحفه‌های تخت می‌تواند چالش‌برانگیزتر باشد. اگر مراقب نباشید، رژ لب می‌تواند یک آشفتگی روغنی ایجاد کند، اما ملحفه خود را بدون امتحان کردن این روش دور نیندازید.

برای از بین بردن لکه های رژ لب از روی رختخواب خود:

  1. از یک چاقو یا قاشق پلاستیکی یا یک قطعه پلاستیکی نازک و سفت دیگر استفاده کنید و تا حد امکان رژ لب را از روی ملحفه جدا کنید.  به آرامی از یک طرف لکه شروع به پاک سازی کنید تا از پخش شدن لکه رژ لب یا فشار بیشتر آن به الیاف پارچه جلوگیری کنید.
  2. یک پارچه نخی تمیز را روی یک سطح سفت پهن کنید.
  3. ملحفه لکه‌دار را از داخل به بیرون بچرخانید یا به سمت مخالف لکه برگردانید و آن را روی پارچه نخی قرار دهید. از آنجایی که رژ لب بسیار براق است، بهتر است آن را از طرف دیگر پارچه بردارید.
  4. چند گلوله پنبه یا بهتر است بگوییم پدهای پنبه ای ضخیم را در الکل خیس کنید. آنها را به آرامی فشار دهید و روی قسمت پشتی لکه رژ لب فشار دهید. این کار را با پدهای جدید تکرار کنید تا زمانی که بیشتر لکه از بین برود. اگر پارچه ی زیر آن خیس شد، آن را تعویض کنید.
  5. محل لکه را در سینک بشویید و سپس طبق معمول آن را درهوا خشک شود.

امیدواریم با توصیه های گفته شده در این مقاله مشکل تان رفع شده باشد و تجربه ای دلنشین و خوابی راحت برایتان رقم بخورد.

چیداری
ارسال دیدگاه