تشک و انواع مختلف آن و تأثیر در کیفیت خواب

تشک

باوجود انواع تشک که امروزه بر اساس معیارهای پزشکی و اصول ارتوپدی طراحی و ساخته می‌شوند، بخش عظیمی از مشکلات خواب و نقص در اندام‌ها و ستون فقرات مرتفع شده است. تشک‌ها توانسته‌اند با به‌کارگیری متریال‌های مختلف در ساخت خود با مزایا و ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد و مطابق با استانداردهای تناسب‌اندام به زندگی افراد وارد شوند. بدین ترتیب راحتی، آرامش و سلامتی را برای همگان به ارمغان آورند. برطرف شدن اختلالات خواب، بدخوابی، دیسک کمر، ناراحتی گردن، گرفتگی عضلات و … در سایه استفاده از یک تشک مناسب و باکیفیت مهیا است. ازاین‌رو انتخاب تشک‌هایی که دارای خواص و قابلیت‌های مخصوص بوده و پرهیز از خرید نمونه‌های تقلبی و ارزان‌قیمت یک گام بلند به سمت سلامتی و پیشگیری از مشکلات خواب است. در این مطلب سعی داریم، زوایای مختلف این محصول پرکاربرد و ضروری تمامی منازل را باهم رمزگشایی نموده و با نمونه‌های مختلف آن آشنا شویم.

تشک

انواع مختلف تشک‌های مرغوب موجود در بازار و ساختار آن‌ها

در میان تمامی کالاهای خواب تشک‌ها جزء ضروری‌ترین نمونه‌های موجود هستند که قابلیت‌های ارزشمندشان خطرات یک خواب نامساعد را برطرف می‌سازد. به‌راستی تشک‌ها با خواب راحت ارتباط مستقیمی دارند و نمی‌توان بدون گزینش نمونه‌ای مناسب از این محصول یک پروسه خواب باکیفیت را سپری نمود. در این بخش به ذکر برخی از انواع مرغوب‌ترین تشک‌های موجود در بازار می‌پردازیم.

 • تشک امروزی و باکیفیت فنری:

انعطاف‌پذیری بالای تشک فنری که از مجموعه‌ای فنرهای متصل، موازی یا مجزا از جنس فلز یا آلیاژ تشکیل‌شده برای بسیاری مطلوب است. اگر به بیماری جسمی خاصی مبتلا نبوده و قیمت پایین تشک برایتان ملاک مهمی است، این نمونه حتماً به کارتان می‌آید. ترکیب فیبر، فنر و فوم توانسته ساختاری مناسب و ایدئال را از یک تشک به نمایش بگذارد.

در تشک‌های فنری متصل یا میراکویل شما با امکان کج شدن فنرها و فرورفتگی لایه‌ها به علت ضخامت کم مواجه هستید. ولی در تشک فنری منفصل این مشکل با ساختار فشرده، پاکتی و چگالی بالای فنرها مرتفع شده، ازاین‌رو انتقال کمتر ارتعاشات فنر ازنظر طبی آن را گزینه‌ای مطلوب نموده است.

تشک

 • تشک امروزی و باکیفیت فومی حافظه‌دار:

مواد ویسکو الاستیک به‌کاررفته در این نوع تشک دارای خاصیت کشسانی و ویسکو بوده و به دما حساس است و توانایی ممانعت از قرار گرفتن بدن در حالت بد را حین خواب دارد. ازاین‌رو با ایجاد بهترین حالت خواب می‌توان آن را در زمره‌ی طبی‌ترین نوع تشک موجود در بازار دانست. گرمای بالای ایجادشده توسط آن برای افرادی که درجه حرارت بدنشان پایین است، مطلوب می‌باشد اما اگر تمایلی به گرمای بالا هنگام خواب ندارید این تشک چندان برایتان مناسب نیست.

 • تشک امروزی و باکیفیت بادی:

فشار هوای قابل تنظیم و کنترل از تشک بادی نمونه‌ای ایدئال ساخته است که انتقال سریع حرارت و امکان تعیین میزان سفتی و نرمی به مدد پمپ و ایجاد درجه گرمای مناسب از مزایای آن است. البته از پوشش فوم مانند که حالت کشسانی عالی را به این تشک اهدا نموده و سبب ایجاد یک بستر راحت شده است، نیز نمی‌توان گذشت.

بیشتربدانید: 20 نکته قبل از خرید بهترین تشک تخت

 • تشک امروزی و باکیفیت لاتکس:

 اگر از قیمت بالای این تشک صرف‌نظر نماییم، با انعطاف بالا، طول عمر نسبتاً طولانی، ماندگاری عالی و حفظ حالت‌های مختلف متناسب با قسمت‌های مختلف بدن یکی از ایدئال‌ترین گزینه‌های رایج بازار است. اگر تمایل دارید در هنگام خواب تشکتان از بدن شما حمایت نموده و استاندارد بالایی را عرضه نماید این نمونه دقیقاً متناسب با نیاز شما است.

تشک

 • تشک امروزی و باکیفیت هیبریدی:

ساختار پاکتی فنرها در این نوع تشک نیز رعایت شده است، ازاین‌رو پشتیبانی از حالت خواب اصلی، عدم انتقال نیرو به نقاط مختلف تخت و طراحی حرفه‌ای و مدرن توانسته از تشک هیبریدی نمونه‌ای فاخر بسازد. اگر به تشکی دارای ترکیبی از خواص تشک فنری و مموری فوم اما باقیمتی به‌صرفه‌تر نیاز دارید این گزینه باب میل شما است.

 • تشک امروزی و باکیفیت طبی:

در آخرین بخش معرفی تشک‌ها به نمونه‌های طبی ساخته‌شده از فوم ژل برمی‌خوریم که یک نمونه مستقل به شمار نمی‌روند، زیرا ممکن است از تمامی تشک‌های پیشین تهیه و تولید شوند. درواقع تشک طبی نمونه‌ای سفارشی‌سازی شده است که بر اساس نیاز خریداران که دارای مشکلات ستون فقرات، درد کمر، درد شانه و … هستند، ازنظر طول عمر، درجه سفتی و … تولید و عرضه می‌گردند. ازاین‌رو می‌توان تشک‌های طبی را از انواع هیبریدی، لاتکس، فومی و … تولید نمود و میزان فرورفتگی و ویژگی ارتوپدیک آن‎ها را متناسب با وزن افراد تنظیم نمود.

مشکلات استفاده از تشک‌های غیراستاندارد و فرسوده قدیمی

همه ما می‌دانیم که یک‌سوم طول عمر خود را در خواب سپری کرده، ازاین‌رو مهم است که کالاهای خواب و خصوصاً تشکی استاندارد و بهینه را برای اوقات استراحت خود انتخاب نماییم. تشک‌های فرسوده قدیمی مشکلات فراوانی را برای بدن به وجود آورده و با خطرات زیادی افراد را تهدید می‌سازند. در ادامه به ذکر برخی از این عوارض اکتفا نموده تا شمارا برای خرید یک تشک جدید و مرغوب ترغیب نماییم.

تشک

 1. احتمال انتشار قارچ در بافت‌های تشک قدیمی:

تشک‌های قدیمی به علت ساختار فرسوده‌شان توانایی بالقوه‌ای در جذب عرق، رطوبت و گردوغبار و سلول‌های مرده پوست‌دارند. تمامی این مواد زائد بعد از گذر زمان به قارچ و کپک تبدیل‌شده که گاهاً نیز ازنظر دورمانده و قابل‌رؤیت نیستند. ولی به‌راحتی بر روی دستگاه تنفسی و پوست تأثیر نامطلوبی گذاشته و آلرژی را به افراد تحمیل می‌سازند.

 1. دردهای عضلانی و ماهیچه‌ای:

کم نیستند افرادی که به علت استفاده از تشک‌های قدیمی با انواع دردهای عضلانی و مفصلی سال‌ها است، دست‌به‌گریبان بوده و تمامی مداواها برای آن‌ها بی‌اثر می‌باشد. اکنون تنها با تعویض تشک خود به نمونه‌ای استاندارد از تمامی این معضلات رهاشده‌اند. بروز درد گردن، درد کمر و … به دلیل عدم پشتیبانی صحیح تشک از تاندون‌ها و مفاصل در کنار تشک‌های فرسوده امری طبیعی است که با گذر زمان بر فرد عارض می‌گردد وزندگی آرام وی را مختل می‌سازد.

 1. ایجاد یک چرخه مداوم استرس:

تشک ناموزون و نامسطح شمارا از تجربه یک خواب راحت محروم می‌سازد و رسیدن به مراحل عمیق خواب را دشوار می‌نماید. در این هنگام فرد به علت بی‌خوابی، کم‌خوابی و اختلالات خواب در یک چرخه استرس ناخواسته گرفتار می‌شود که هرروز برشدت آن افزوده می‌گردد.

 1. مشکلات پوستی و اگزما:

مشکلات پوستی چون اگزما، تب‌خال، جوش و … بیشتر در کمین افرادی است که به استانداردهای مکان خواب اهمیت چندانی نمی‌دهند. البته بی‌خوابی‌ها و خواب نامنظم نیز از سوی دیگر بهداشت پوست سلامت افراد را به جد تهدید می‌نماید.

 1. بروز مشکلات قلبی:

اغلب افرادی که خواب کافی ندارند با غلظت بالای خون مواجه هستند که این امر سبب بروز فشارخون بالا، ناراحتی‌های قلبی و به‌تبع آن سکته قلبی و مغزی می‌شود. شاید نتوان یک تشک نامناسب را در بروز ناراحتی قلبی به‌صورت مستقیم دخیل دانست اما در تشدید علائم چنین بیمارانی به‌طور مستقیم تأثیرگذار است.

علائم و نشانه‌های یک تشک نامرغوب و مخرب سلامتی

برخی علائم یک تشک نامناسب را می‌توان به‌راحتی رؤیت نمود، اما برخی نشانه‌های آن ناپیدا بوده و به‌صورت کاملاً مخفی اثرات مضر خود را بر روی سلامتی می‌گذارد. در حالت کلی با درک یا لمس نشانه‌های ذکرشده در ادامه بر عدم کارآمدی تشک خود مطمئن شوید.

تشک

 • بروز هرگونه درد و ناراحتی:

به‌محض احساس کوچک‌ترین درد و ناراحتی بعد از خواب به عدم کیفیت تشک خود تردد نمایید. تشک‌های نامرغوب به علت فرورفتگی‌های غیرمجاز باعث عدم قرار گرفتن اصولی بدن در هنگام خواب شده و زمینه‌ی ایجاد درد و ناراحتی را فراهم می‌سازند.

 • عدم کیفیت در خواب:

اگر دیگر مانند سابق از خواب لذت نمی‌برید و کیفیت خواب شما دستخوش تغییرات نامطلوبی شده است باید به تشک خود شک کنید و به تعویض زودهنگام آن بی‌اندیشید. حتی تشک‌های بادوام نیز پس از مدتی توانایی تحمل فشار را ازدست‌داده و از با وارد شدن وزن، تناسب اولیه‌شان بر هم می‌خورد و همین امر کیفیت خواب را کاهش می‌دهد.

 • نبود یک هسته پشتیبان:

وجود یک هسته پشتیبان دقیقاً در سمت ستون فقرات و کمر کمک می‌کند تا بدن بر روی یک سطح صاف قرارگرفته و بخشی فرورفته و قسمتی بالاتر نباشد. این تساوی به حفظ سلامت استخوان‌ها و عضلات کمک شایانی می‌نماید.

 • تولید گرمای بیش‌ازحد:

برخی تشک‌های فنری را به علت تبادل گرمای خوب و ایجاد فضایی خنک‌تر می‌پسندند. تشک‌های فومی جامد چنین ویژگی نداشته و در صورت تزریق ژل به‌منظور جلوگیری از احتباس هوا در طولانی‌مدت با تخریب این مواد سطحی نامناسب را برای خواب ایجاد می‌کنند. تشک‌های راحتی نیز با از دست دادن استحکام و مقاومت خود باعث فرورفتن بدن و ایجاد گرمایی بیشتر می‌شوند.

تشک

قیمت تشک به عوامل زیادی وابسته است که از آن‌ها می‌توان به نوع تشک، طبی یا فنری بودن تشک، ارتفاع و الیاف به‌کاررفته در آن اشاره نمود. البته مواد دیگری مانند نوع محافظ اسکلت، کودک یا نوجوان بودن، یک‌نفره یا دونفره بودن و ابعاد تشک نیز قیمت را دستخوش تغییرات می‌نمایند. از این موارد گذشته نوع اسفنج انتخابی برای تشک، عرض تشک و وجود پدهای محافظ توانسته اند رنج های قیمتی متفاوتی را از این محصول فراهم نمایند. بدین ترتیب اگر قصد خرید تشک رادارید با بررسی این معیارها و اولویت‌بندی آن‌ها و حذف برخی ویژگی‌های غیر ضروری مانند ارتفاع بالا می‌توانید، نمونه‌ای به‌صرفه‌تر را برای خود بیابید. بدین ترتیب از یک تشک جدید و باکیفیت و مطابق با اصول صحیح در رنج قیمتی مناسب در جهت حفظ سلامتی خود بهره‌مند شوید.

 

 

چیداری
ارسال دیدگاه